Rzucanie palenia

Rzucanie palenia

Przy rzucaniu palenia najważniejsza jest wola rzucającego – to prawda. Jeśli nie chcemy rzucić, to żaden środek nam nie pomoże. Kiedy już dojrzejemy do tej decyzji, na rynku jest wiele „wspomagaczy”. Już niedługo, bo 31 maja, będziemy obchodzić Światowy Dzień Bez Tytoniu – może z racji tej okazji warto rozważyć rzucanie palenia?


Podobno w ciągu ostatniego roku aż 1/3 palaczy próbowała pożegnać się z nałogiem. Niestety, bardzo rzadko, udaje się to za pierwszym razem. Wspierać rzucanie palenia możemy zarówno preparatami z nikotyną („nikotynowa terapia zastępcza”), jak i bez – wszystkie działają jednak na zasadzie złagodzenia głodu nikotynowego. Czym się różnią i jak działają? Decydując się na kurację preparatem z nikotyną, czy to w postaci gumy czy plastra, uwalniamy się od groźnych substancji znajdujących się w dymie tytoniowym. Polecane są one dla osób fizjologicznie uzależnionych (np. palących dziennie przynajmniej 20 papierosów lub wstających w nocy, by zapalić). W tym przypadku na początku preparat stosujemy zastępczo, zamiast papierosa, a następnie zmniejszamy dawkę by całkowicie uniezależnić się od nikotyny.

Są też dostępne sposoby na pomoc doraźną przy nagłej potrzebie zapalenia papierosa – inhalatory nikotynowe czy pastylki podjęzykowe, spraye, które zmniejszają potrzebę zapalenia już nawet po 15 minutach. Sposobów na rzucanie palenia jest naprawdę wiele!

Alternatywą dla „tradycyjnych” papierosów są tez coraz szerzej dostępne e-papierosy, które dostarczają organizmowi nikotyny, bez zbędnego wdychania substancji smolistych.

Najpopularniejsze ostatnio preparaty nie zawierają nikotyny – mają za to w składzie cytyzynę (fałszywy tytoń”), związek o strukturze oraz sposobie działania podobnym do nikotyny. Środki te nie zawierają nikotyny. Cytyzyna w organizmie zajmuje miejsce nikotyny  (oddziałuje na te same receptory) łagodząc objawy wynikające z odstawienia.

Leave a Reply


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*


* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.