Olej z ogórecznika – jego właściwości zdrowotne i kosmetyczne

Czym jest ogórecznik? Często traktowany jako chwast, ale również docelowo hodowana roślina, która swoją nazwę zawdzięcza… zapachowi, jaki wydziela – zapachowi świeżych ogórków. A olej z ogórecznika nie od dziś jest znanym środkiem prozdrowotnym i kosmetycznym. Jakie ma właściwości?

OLEJ Z OGÓRECZNIKA W KOSMETYCE

Dzięki wysokiej zawartości kwasu tłuszczowego gamma-linolenowego GLA ma silne działanie przeciwzapalne i łagodzące, stąd jego pozytywne działanie na skórę przy stosowaniu zewnętrznym. Jest zalecany przy problemach z zapaleniem skóry, np. przy egzemie i innych dolegliwościach dermatologicznych. Olej z ogórecznika pomaga też w skutecznym leczeniu trądziku i wyprysków – jego działanie jest na tyle silne i bezpieczne, że można nim zastępować maści sterydowe! Wskazany jest on również osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Nawet w przypadku braku widocznych problemów skórnych, systematyczne stosowanie oleju z ogórecznika na skórę poprawia kondycję i ogólny stan skóry.

Ciekawostka dla Pań z cerą naczynkową – olej z ogórecznika ma działanie wzmacniające naczynka oraz barierę ochronną skóry, równocześnie zmniejszając zaczerwienienie skóry!


OLEJ Z OGÓRECZNIKA W ZDROWIU

Wcześniej opisane kwasy, które w dużym stopniu zawiera olej z ogórecznika mają ogromny wpływ na stawy, stąd zalecenie stosowania go jako naturalne wspomaganie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Oprócz bólu, środek ten również pozytywnie wpływa na obrzęk i bolesną ciężkość jakie mu towarzyszą. Ba! Można też znaleźć informacje o jego redukcyjnym działaniu na wzrost komórek nowotworowych i wspieraniu zdrowego i zrównoważonego rozwoju niemowląt. Jakie jeszcze zdrowotne właściwości ma olej z ogórecznika?

  • wspieranie pracy płuc, szczególnie w infekcjach
  • skracające czas trwania przeziębień, grypy czy kaszlu a także alergii
  • obniżenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie
  • łagodzenie efektów menopauzy (dzięki dużej zawartości magnezu), cukrzycy i osteoporozy
  • zapobieganie chorobom mięśnia sercowego i udaru mózgu
  • obniżanie poziomu złego cholesterolu (równocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy)
  • usuwanie toksyn z organizmuOGÓRECZNIK JAKO DELIKATES

Młode ziele ogórecznika może być spożywane jako jarzyna, przygotowane wcześniej np. tak jak szpinak. Listki zaś i jadalne kwiaty ogórecznika mogę być wykorzystywane do dekorowania dań! Jednak sam olej z ogórecznika ma najwięcej wartości odżywczych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *