Grypa

Grypa

Przesilenie wiosenne i jesienne to moment próby dla naszej odporności. Dlaczego chorujemy na grypę? Organizm – wyczerpany zimą, niedoborem witamin i brakiem ruchu – jest nierzadko bezbronny wobec wszechobecnych wirusów. Temperatura rośnie, głowa zaczyna boleć i zadajemy sobie pytanie – „grypa czy przeziębienie?” Choć jedno i drugie to wina wirusa, to grypa jest bardziej niebezpieczna (szczególnie dla dzieci) i może powodować poważne komplikacje.

Jak rozpoznać, co nam dolega?

Grypa czy przeziębienie? W obu przypadkach charakterystyczne są gorączka i kaszel, stąd też łatwo pomylić te choroby. Typową dolegliwością która świadczy o tym, że mamy do czynienia z przeziębieniem, jest nieżyt nosa. W przypadku grypy, skutki choroby są dużo poważniejsze i przykre – są to dreszcze, ból głowy oraz ból stawów (charakterystyczne „łamanie w kościach”).

Jak zapobiegać?

Chcąc zapobiec przeziębieniom, ale też w przypadku ich leczenia, zalecane jest przyjmowanie witaminy C oraz wapna. Aby zapobiec grypie, pozostają jedynie szczepienia.


Pamiętaj! Nie wolno bagatelizować żadnych objawów. Kiedy już się pojawią, to tylko szybkie i zdecydowane działanie może je istotnie złagodzić. Dla przykładu, uprzykrzający życie nieżyt nosa jest zdecydowanie domeną przeziębienia, podczas gdy dreszcze, ból stawów i ból głowy wskazują zdecydowanie na grypę. Kiedy okazuje się, że cierpimy przez przeziębienie, warto wybrać preparaty zawierające pseudoefedrynę, która przynosi ulgę w uciążliwym katarze. Gdy chorujemy na grypę – często niezbędne okazuje się zastosowanie kuracji antybiotykowej, której nieodłącznym elementem powinny być probiotyki, działające osłonowo dla żołądka. W obu przypadkach jest zalecana duża ilość witaminy C oraz w przypadku gorączki – paracetamol. Również w obu przypadkach świetnie sprawdza się pozostanie w domu, pod kołdrą i duża ilość miodu! O zastosowaniu miodu i jego pochodnych, mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji znajdziesz tutaj.]

Pamiętajmy, że łatwiej zapobiegać niż leczyć – kiedy na zewnątrz szaleje grypa, ubierajmy się ciepło i pomyślmy o witaminach lub tranie.

Leave a Reply


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*


* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.