Apiterapia – czy miód naprawdę wyleczy prawie wszystko?

04/29/2014|Posted in: Moim zdaniem

Apiterapia – na to obco i groźnie brzmiące słowo trafiłam, gdy chciałam znaleźć więcej informacji o miodzie. Dlaczego? Dostałam w prezencie miód gryczany (pycha – absolutnie polecam!) i pyłek pszczeli i kompletnie nie miałam pomysłu, do czego to służy?

Miód – Jeden z najcenniejszych darów natury. Apiterapia jest oparta właśnie na nim i na innych produktów pochodzenia pszczelego. Ma silne działanie bakteriobójcze i wspiera nasz układ odpornościowy – w tych celach jest stosowany już od 4 tysięcy lat. Podobno jest jednym z jedynych produktów spożywczych, który nie ma terminu ważności – nie psuje się, tylko ewentualnie z czasem krystalizuje. Każdy rodzaj miodu (tzn. w zależności od rośliny, z której zbierany jest nektar) jest inny, ale np. miód gryczany, od którego się zaczęło, działa świetnie na anemię, układ krążenia i wątrobą oraz działa odtruwająco. Aby powstał 1 kg miodu gryczanego pszczoły muszą „oblecieć” 8 milionów kwiatów gryki! Nie zapominajmy też przecież o jego walorach smakowych – jest składnikiem wielu dań, dodatkowo świetnie smakuje jako słodzik do herbaty, zamiast cukru! Apiterapia może być więc i pyszna, i zdrowa!


Pyłek pszczeli – zawiera dużą ilość białka i witaminy B1, jest idealnym rozwiązaniem w przypadku dolegliwości układu pokarmowego i kataru siennego, ale także wypadania włosów. Znajduje się w nim w sumie 250 związków chemicznych – są wśród nich witaminy, fitohormony, minerały, rutyna, olejki eteryczne, enzymy i 36 mikro- i makroelementów. Pyłek pszczeli to po prostu pyłek kwiatowy zebrany przez pszczoły, tylko po prostu częściowo przez nie przetworzony.

Ciekawostka: pierzga to zakonserwowany pyłek kwiatowy. Apiterapia przewiduje więc zastosowanie nie tylko miodu, ale i innych produktów pszczelich do leczenia w ramach medycyny niekonwencjonalnej.


Oprócz wyżej wymienionych apiterapia przewiduje  również dostępne w sklepach takie „cuda” jak:

  • propolis (idealny na choroby układu krążenia, reumatyzm i alergię),
  • mleczko pszczele (idealny na choroby układu pokarmowego, zaburzenia przemiany materii oraz choroby wieku podeszłego)
  • wosk pszczeli (używany do produkcji kosmetyków i świec)
  • jad pszczeli (ale to już oddzielna gałąź nauki). Wszystkie produkty pszczele mają istotny wpływ przy rekonwalescencji po wielu chorobach oraz mają wzmacniający wpływ na zdrowie osób starszych. Ich przewagą jest to, że jako produkty naturalne są dobrze tolerowane i przyswajane przez nasz organizm.


Czy apiterapia to faktycznie ósmy cud świata i magiczny sposób na wszystkie dolegliwości? Ciekawe wykłady dotyczące tego, co może dać Wam apiterapia znajdziecie tutaj. Co prawda apiterapia traktowana jest jako medycyna niekonwencjonalna, ale osobiście bardzo w nią wierzę – tak jak we wszystkie medyczno-lecznicze ciekawostki, które przekazywała mi babcia 😉

Leave a Reply


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*


* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.